Dijmed Teknoloji

Faydalı Model Belgesi

Yurt İçi ve Yurt Dışı Belgelendirme Hizmetleri İle
Dijmed Teknoloji Uzman Kadrosuyla Yanınızda

Faydalı Model Belgesi Çorlu
Faydalı Model Belgesi Hizmeti

Faydalı Model Belgesi

Etkileneceğinizden şüphemiz yok!

Faydalı Model Nedir

Türkiye'de yeni sayılabilecek olan, sanayiye uygulanabilen (ancak tekniğin bilinen durumunu aşma şartının aranmadığı) buluşların sahiplerine 10 yıl süre ile bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkının verilmesidir.

Faydalı Modeller, belirli teknik alanlarda küçük ve orta ölçekli sanayicilerin "geliştirdikleri küçük buluşlarını" korumak amacıyla verilen bir belge olduğu kabul edilmektedir. Faydalı Modeli, Patent tescil yönteminden ayıran en önemli unsur Buluş basamağı içermemesidir. Faydalı model tescili konularına kimyasal maddeler ve üretim usülleri dahil değildir.

Faydalı Model Belgesi Çorlu

Buluş Basamağı; Buluşun ilgili teknik sahasında teknik bir uzman tarafından buluşla ilgili tekniğin bilinen durumundan açık bir şekilde çıkarılamayan unsurlara denir. Örneğin sağlık sektöründe kullanılan enjektörlerin normal kullanım şekli dışında korumalı halinin yapılaması bir faydalı model örneğidir.

Faydalı Model Belgesi Çorlu
  • Faydalı model araştırmasında üretim tekniğinin bilinen durumu aşma kriteri aranmaz.
  • Faydalı model belgesinde koruma süresi patent belgesinden farklıdır.
  • Faydalı modellerde araştırma ve inceleme işlemleri yoktur. Patent belgesi alımlarında ise ürünlerin daha önce üretilip üretilmediğine dair araştırma ve inceleme işlemleri yapılmaktadır. Bu nedenle faydalı model almak patent almaya kıyasla daha kolay ve daha az maliyetlidir.

Marka Tescil hizmetimiz Türk Patent Enstitüsü lisanslı uzman arkadaşlarımızca, uluslararası belgelendirme ise TÜRK AK akreditasyonlu teknik uzmanlarca siz değerli müşterilerimize sağlanacaktır.


Yurt içi ve Yurt dışı Belgelendirme Hizmetleri ve daha birçok özelliğimiz ile Dijmed Teknoloji olarak hizmetinizdeyiz.

Hizmetlerimiz İçin Bizimle İletişime Geçin.


Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Dijmed: Dijital Mimarınız

Dijmed Teknoloji ayrıcalıklarıyla tanışmak,bilgi almak, müşterimiz olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM